Meis Turizm - Yurtiçi &Yurtdışı Turları

Midilli Sigri
Sigri'ye yaklaşırken eşsiz bir manzaraya rastlayacaksınız: ortasında bir ada bulunan ve iki ayrı sahile "bakacak" şekilde kurulan bir köy.

Sigri'ye varmadan önce yol üstünde dünya çapında tek olan fosil ormanı göreceğiz. Sadece bunu görmek için bile Lesvos'u ziyaret etmeye değer. Park 286 dönümlük koskoca bir dağ yamacını kaplar. Mekanik araçlarla şekillendirilmemiş olan patikalarda yürüyerek, küçük gruplar halinde bulunan İlk Çam ağaçlarını, 22 metrelik en büyük yatan gövdeyi, atalardan kalma Sekoya tipinde olan ayakta kalan gövdeleri, ayrıca 7,02 metre boyu ve 8,58 metre çapı olan Avrupa'daki en büyük ayaktaki gövdeyi görebilirsiniz. Fosil orman kuzey Ege alanındaki yanardağ faaliyetinden dolayı 20 milyon yıl önce oluşmuştur. Fosilleşmiş gövdelerin bir kısmı, özellikle Nisiopi adacığı yakınında, Sigri'nin karşısında, deniz altında bulunmaktadır ve yaz aylarında ziyaret edilebilmektedir.

Çok yürümekten kaçınmak için bir alternatif çözüm Sigri'deki Lesvos Fosil Parkı Doğal Tarih Müzesini ziyaret etmektir. 2004 yılından itibaren Unesco'nun Dünya Jeoparklar Ağına dahil olmuştur.

Mimari açıdan şahane olan binaya girince, ilk salon "Fosil Orman", gezegende 3,5 milyar yıl önce ortaya çıkan ilk tek hücreli organizmalardan gelişmiş bitkilerin ortaya çıkmasına ve fosil ormanın oluşmasına kadar, bitkilerin yeryüzündeki gelişimini göstermektedir. İkinci salon "Ege'nin Gelişimi"nde fosil ormanın oluşumuyla, ayrıca son 20 milyon yılda Ege havzasının jeoloji tarihi ile bağlantılı olan jeolojik fenomenler ve işlemler gösterilmektedir. Ayrıca geniş bölgenin litosferik plakalarının hareketleri ve Ege'deki jeolojik gelişimin başka etkileyici canlandırmaları sunulmaktadır.

Müzenin girişinde, merdivenlerin etrafında, aromalı bitkilere ve fosil ağaç gövdelerine ağırlık verilmek üzere, Yunan florasının örneklerini görebilirsiniz. Sağa doğru, Fosil Orman bölgesinde bulunan bitkilerin güncel örneklerinden oluşan bir patika sizi Sigri Jeoparkına götürecektir. Burası müzenin yanında bulunan 20 dönümlük bir alandır ve burada 343 metrelik dairesel bir güzergah üzerinde kök sistemine dokunulmamış olan kozalaklı ağaçlar göreceksiniz (16 tane ayakta olan gövde).

Sigri'de Osmanlı kalesi iyi durumda korunmaktadır, eski camiden dönüştürülen köy kilisesi de ilgi çekmektedir

DÜNYANIN EN İYİ VE EN BÜYÜK HAVA YOLU FİRMALARI BİLETLERİ "MEİS TURİZM'DE"
Artık o firmada şu firmada bilet arayıp zaman kaybetmeyin hemen biletinizi bizden alın...