Meis Turizm - Yurtiçi &Yurtdışı Turları

Midilli Eressos
Eresos - Antissa Belediyesi antik Lesvos'un aynı ismi taşıyan Eresos ve Antissa şehirleri dışında, beş bölgeyi daha kapsamaktadır: Mesotopos, Vatousa, Hydira, Sigri ve Pterounta. Egemen unsurları çıplak kayalık tepeleri ve - prehistorik dönemlerde bütün Ege'yi sarsan volkan patlamasından dolayı yaratılan - neredeyse volkanik olan manzarası olan, batı Lesvos'un en dağlık bölgesindedir.

Geleneksel olarak tarım ve hayvancılık ile uğraşan bir bölgedir, ancak ayrıca orada, Skala Eresou veya Yalos ve Sigri gibi önemli turistik beldeler de mevcuttur.

Bölgede rododendro adında, ilkbaharda açan ve kokusu ile insanı sarhoş eden, sarı renkli nadir bir çalılık yetişir. Etrafında hiçbir şey olmayan bir yerde, Hydira adındaki küçük bir köy, zeytinyağlı peyniri ile meşhurdur, çınarlı meydanının çevresinde ise altı tane kahvehanesi vardır. Taş döşemeli sokaklarda dolaşın, rakı için ve Ağlaia hanımın lezzetli mezelerinden atıştırın. Gezinize, hemen yanındaki güzel, küçük köy Fterounda'da devam edebilirsiniz. Çimentodan yapılmış büyük bağlantı noktaları ve ahşap pencerelere sahip olan kırmızı taştan yapılmış evler göreceksiniz. Meydanın tek kahvehanesinde oturup yerli portakal suyundan isteyin. Bu köylerin pitoreskliği saflıkla eş anlamlıdır. Yolun devamında, çayırların arasında, sadece on kişinin yaşadığı, Rema adlı köyü bulacaksınız. Bu on kişi, büyük memnuniyetle size rakı ve meze ikram edecek ve bölgeye ait bilgilerini sizinle paylaşacaktır.

Eresos, Skala Eresou veya Yalos

Eresos adlı köy Bakır Çağının son döneminde yerleşim bölgesi olmuş ve çok enteresan mimari unsurlara sahiptir.

Tam merkezinde, muhteşem kumlu sahili ile, Skala adındaki deniz kıyısı beldesi mevcuttur.

Biraz Tarih
Antik Eresos'ta stadyum, tiyatro ve üniversite vardı, ancak delillere göre, Apollon, Athena, Dionisos ve Poseidon tapınakları da vardır. Eresoslular kendi paralarını da basmışlardır. Ksokastro mevkiinde antik kentin kalıntıları, Vigla mevkiinde ise Akropolis kalıntıları bulunmaktadır. Bunlar Antik çağdan kalma surlar, bir Cenevir ile bir Türk kalesi, bir ortaçağ şatosu ve bir Roma sarnıçıdır. M.Ö. 630'da, dünya şiirinin en lirik şairi olan Sapfo burada doğmuştur. Burada doğan başka bir ünlü de bitki, doğal taş ve ekolojinin kurucusu olan Theofrastos'tur.

Arkeoloji Müzesi
Müzede antik, klasik, hellenistik dönem tasları ve oymaları, madeni paralar, mezar üstü yazılı sütunlar ve Eresos körfezinde 1821 yılında Papanikolis'in patlattığı Türk amiral gemisinin demiri sergilenmektedir.

Eresos yalısı Mavi bayraklı!
Yerlilerin Yalı olarak adlandırdığı Eresos İskelesini inince, sağlı sollu dut ve kavak ağaçlarının süslediği 4 klm'lik güzel bir geçitle karşılaşırsınız. Bu geçit dağlık köyü sahildeki yerleşim bölgesine bağlar. Bakımlı bahçeleri ve yazlık evleriyle, Eresos'un verimli yaylası önünüze serilir. Solunuzda Vigla tepesi ve arkanızda, en göz alıcı noktada, bölgenin en iyi manzarasına sahip olan tarihi Ksokastro bulunmaktadır. Sağda Profitis İlyas kilisesi vardır, arada ise birçok eğlenceye müsait olan büyüleyici sahil. Denizi kristal gibidir, kumsalı ise iki buçuk klm. boyunca uzanır, ince gri renk, 'pirinç tanecikleri' gibi, vücuda yapışmayan bir kuma sahiptir. Sahilde Avrupa Mavi Bayrağını da göreceksiniz, çünkü burası Akdeniz'in en temiz denizlerinden birine sahiptir.

Eresos: eşsiz bir life style
Burada, Eresos İskelesinin organize sahilinde, otantik güzellik tarih ve mitoloji ile buluşur. Sahile uzanarak kendinizi bırakırsanız, rahat bir tatil ve en güzel reikinin tadını çıkarırsınız. Her tür alternatifi arayın. Mevki ve aurası, burada bulunan insanlar her tür kendinizi arayışa teşvik edecekdir sizi. Kumun kendisi bile üzerine uzanıp kendinizden geçmeye, eğlenmeye ve oynamaya teşvik eder sizi.

Su sporları emrinizde: kano, deniz bisikleti, yelkenli sörf, jet ski ve teniz, voleybol gibi sahildeki her tür spor mevcuttur.

Otantik lokantalar ve kahvehaneler, bakımlı restoranlar ve estetik sahibi lounge barlar, tahta platformların üzerinde ve dalganın vurduğu noktanın birkaç adım ötesinde, sizi büyüleyecektir. Burada bağımlılık edinme ve Eresos'un eşsizliğine kapılma tehlikesi yaşıyorsunuz. Cesaret edin! Asla pişman olmayacaksınız.

DÜNYANIN EN İYİ VE EN BÜYÜK HAVA YOLU FİRMALARI BİLETLERİ "MEİS TURİZM'DE"
Artık o firmada şu firmada bilet arayıp zaman kaybetmeyin hemen biletinizi bizden alın...