Midilli Adası Ekonomisi

Midilli şehri adanın başkenti olup aynı zamanda da bir yönetim merkezidir. Midilli şehrinde bulunan yönetim merkezleri şunlardır; Midilli Adası Valiliği, Ege Bakanlığı, Kuzey Ege Bölge Yönetimi ve Ege Üniversitesi. Adada toplam 13 belediye bulunmaktadır.

Yerel ekonomi tarıma, özellikle de üstün kaliteli zeytinyağı üretimine bağlı olup, aynı zamanda hayvancılığa ve balıkçılığa da dayanmaktadır. Suyunun güzelliğinden dolayı Yunanistan’ın en önemli uzo üretim merkezi olan adanın nüfusunun belli bir kesimi de turizm ile ilgilenmektedir.

Adada her şey üretildiği için, Osmanlılar buraya “İmparatorluğun bahçesi” ismini vermişlerdir. Kendi kendine yetebilen, güzellik ve iyi yaşam geleneğine bağlı olan adada, lezzet ve aromanın birleşimi ile hoş bir mutfak yaratılmıştır.

Kreas me Kidonia (ayvalı et), arnaki gemisto (kuzu sarması), patatlidiko (patatesli), sucukakya (salçalı köfte), saougania (soğan dolması), ampelofila yalanci (yalancı dolma), kolokitholuluda (pirinç veya peynirli kabak çiçeği dolması), kolokithokefedes (kabak köftesi), kremmidopites (soğanlı börek), giozlemedes (gözleme).

  • 6524

Lütfen Paylaşın

midilli tur
cruise-acenta
midilli renacar
whatsapp
schengen vize banka-hesap-bilgileri ozel indirim