Midilli Mandamados

Midilli kuzeyinde yaklaşık 38 kilometre mesafede bulunan bu geleneksel köy Taksiarhis Manastırı, seramik ve çanak, çömlek yanı sıra süt ve süt ürünleri, özellikle uzun bir geleneğe peynir sayesinde ün kazandı.

Her yıl binlerce hacı Taksiarhis adlı azizin simgesi önünde diz çökmek amacıyla bu kutsal yere toplanıyor. Bir geleneğe göre bir boğa kesiliyor etten çorba yapılıp hacılara ikram ediliyor. Bu çorbanın adı "kisketçi".
Köyün meydanında 1750 yılında inşa edilen Aziz Basil adlı ahşap bir tapınak vardır. İlgilenenler için, köyde restore edilmiş bir yağ fabrikası ayni zamanda müze olarak ev sahipliği yapmaktadır. Orada zeytin yağının üretiliş şekli gösteriliyor. Hatta fabrikanın donanım parçaları 20 yüzyılda Küçük Asya'nın batı kıyısında önemli bir ticaret merkezi olan İzmir’den getirilmiştir.

Her yaz Temmuz ayının sonundan Ağustos ayının sonuna kadar ayni müzede çok sayıda ziyaretçi çeken bir tür Lesvos Seramik Sergisi yapılır. Değirmen müzenin bahçesinde bulunan açık hava amfi tiyatrosunda çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. Onlardan birisi "Bir sürahi vesilesiyle".

Son olarak, Modern Seramik Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen "Testi başlangıç noktası" başlıklı bu ilginç sergi tiyatronun restore edilmiş deposunda yapılıyor. Yerleşimden ayrılmadan önce özgün yolu ile ve "gragudes" isimli kil kâse içinde servis edilen yoğurdun tadına bakın.

Kapi, Kliu ve Pelopi adlı köyler Mandamados Belediyesine bağlıdır. (U.S.A. eski başkan adayı M. Doukakis’ın ailesi doğduğu yeri) Kıyı alanlarında "Hagios Stefanos", "Pedi", "Palios", "Yeni Limani" ve "Tsonia" daki tavernalarda rahatlıkla uzo içebilirsiniz.

  • 9224

Lütfen Paylaşın

E-Bültenimize abone olun. Turlarımız hakkında sizi bilgilendirelim.

      Tur | Otel Arama

midilli tur
online-bilet
cruise-acenta
sondakika firsat
midilli renacar

havayolu transfer

whatsapp
schengen vize banka-hesap-bilgileri ozel indirim