Midilli Coğrafi Konumu

Midilli Ege Denizinde, Türk kıyıları önünde, Yunanistan'a ait bir ada. Yunanca ismi Lesbos'dur. Ada ile Anadolu arasında kuzeyde 8,5 km'lik Müsellim Kanalı ve doğuda 12 km'lik Midilli Boğazı vardır. Tepesi Köreke, tabanı Sağrı Burnu açıklarında olan batı ve güneydoğusunda büyük birer girinti olan üçgen şeklinde bir adadır. Midilli'nin diğer Ege adaları gibi çöküntü ve deniz yükselmesi sonucu, kaybolan kara parçasının yüksek kısımlarından meydana geldiği sanılmaktadır. Nüfusu 30.000, Toplam Nüfus (100.000), yüzölçümü 1696 km2dir.

Midilli Adası yeryüzü şekilleri ve iklim bakımından da Anadolu'nun bir parçasıdır. Kıyıdan hemen içeride başlayan yükseltiler ortalama 500 m civarındadır. En yüksek nokta güneydeki Aya İlya (940 m) Tepesidir. Akdeniz ikliminin görüldüğü adanın genel bitki örtüsü makidir. Yer yer küçük korular ve yüksekçe yerlerde yabani zeytin ağaçları da görülür. Adanın doğusundaki Yero ve batısındaki Kalonya körfezleri korunaklı birer limandır. Adanın geniş bir kıta sahanlığı vardır.
Adanın iki körfezi (Yera ve Kaloni) ve çok sayıda koyları ile burunları vardır.
Adanın en önemli ovaları, Kaloni, İppios, Perama ve Eresos ovalarıdır.
Adadaki en önemli dağlar Lepetimnos, Olimpos ve Psilokoudouno dağlarıdır. Çok sayıda dere yatağı vardır ve bunlar Çiknias, Çihliotas, Milopotamos, Seduntas ve Almiropotamos gibi ovalardan geçmektedirler. Adanın doğu ve batı kısımları zeytinlikler, çam, köknar, çınar, kestane, kayın ve palamut ağaçları ile kaplıdır.

Midilli, Bozbaba ve birkaç küçük ada ile birlikte il seviyesinde bir idare bölümü meydana getirir. Ada, Yunan hükumetince tayin edilen bir vali tarafından yönetilir.
Sahil binalarının çoğu 19’ncu yüzyılın sonlarında ve 20’nci yüzyılın başlarında inşa edilmiş olup görkemli bir fon oluşturur. Eski otel Megali Vretania, Panellinion Kahvesi, Ziraat Bankası binası, eski otel olan Kolones’deki bina, bugün postane olarak kullanılan eski Osmanlı Bankası, Belediye Parkı, valiliğin mermer binası, eski Belediye Binası bunlardan başlıcalarıdır.
Adanın en önemli alışveriş caddesi, Ormos Ermon, günümüzde bile hala, bir Ortadoğu pazarının canlılığını ve talaşıyla, kıpır kıpır bir hareketlilik barındırır. Kordon boyunca limanın kuzeyinde ve havaalanına doğru güneyde bulunan, 18’nci yüzyıl tarihli villalar gerçekten görülmeye değer. Osmanlı tüccarlarının yaptırdığı villalar, 1920’lerdeki nüfus mübadelesi sırasında terk edilmiştir.

Midilli’ye gidip de Midilli Ortaçağ Kalesi’ne çıkmamak olmaz. Mutlaka çıkın ve çevreyi seyredin. Kale, Midilli limanına yakın, çamlık bir tepenin zirvesinde inşa edilmiştir. Ege’deki en büyük kalelerden biridir. İnşasına, antik yapı malzemesi kullanılarak, Bizans döneminde başlanan kale, Cenevizliler döneminde 1373 yılında tamamlanmıştır. Kalenin içinde, savaş zamanlarında şehrin kadın ve çocukları için barınak olarak kullanılan yeraltı pasajları ile 4000 metreküplük bir sarnıç bulunmaktadır. Günümüzde, bu kale yaz aylarında kültür etkinliklerinin yapıldığı bir yer olarak kullanılmaktadır.

Theofilos Hacımihail Müzesi, Midilli şehrinin Varya semtindedir. Müzenin salonlarında, halk ressamı Theofilos’a ait, Teriade’nin özel koleksiyonundan Midilli Belediyesi’ne hibe edilen, 86 eser sergilenir. Eserlerin çoğu sanatçının resim yaşamının olgunluk periyoduna ait ve özel renk uyumları, resimlenen kişilerin gerçekçi orijinalliği, canlılığı ve halk ressamının doğasında bulunan içtenlik duygusu ile ün kazanmıştır.
Midilli şehir merkezinde Bizans Sanatı Müzesi bulunur. 1978 yılında, Ayas Therapontas kilisenin karşısında inşa edilmiştir. Müzede, Bizans ve Bizans sonrası dönemlerden önemli dini eşyalar sergilenir. Sergilenen eserler arasında paha biçilmez ikonlar, dini eşya ve kıyafetler, tahta oyması işler, ender el yazmaları ve eski dini kitaplar var. Özellikle ressamları bugün bile meçhul olan, üç tane büyük boydaki ikon görülmeye değer.
Midilli şehrinin, kuzeybatı ucundaki çamlık Aya Kiriaki tepesinde Midilli Antik Tiyatrosu yer alır. 1958 yılında yapılan arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılmıştır. Mükemmel bir akustiği vardır ve 15 bin kişilik seyirci kapasitesi bulunmaktadır.

  • 8148

Lütfen Paylaşın

E-Bültenimize abone olun. Turlarımız hakkında sizi bilgilendirelim.

      Tur | Otel Arama

midilli tur
online-bilet
cruise-acenta
sondakika firsat
midilli renacar

havayolu transfer

whatsapp
schengen vize banka-hesap-bilgileri ozel indirim